Je váš blízký upoután na lůžko a chcete předejít vzniku dekubitů?

V následujícím článku vám poradíme, jak správně v domácích podmínkách pečovat o člověka na lůžku nebo jak vybrat správnou matraci do domácí péče i sociálního zařízení.


Co jsou to dekubity/proleženiny a jak se tvoří?
Dekubity neboli proleženiny se diagnostikují jako onemocnění kůže v důsledku mnoha faktorů. Onemocnění trápí především a téměř výhradně trvale ležící osoby s omezením pohybu. Vždy záleží na celkovém stavu pacienta od kvalitní výživy až po pohyblivost. Na základě komplexní informace je pak možné vyhodnotit výši rizika vzniku dekubitů.

Nejčastěji se dekubity projevují na místech, na které soustavně působí tlak z vnějšího prostředí oproti kosti. Často jsou to místa s tenkou vrstvou tuku a svalovou tkání, tj. lokty, ramena, paty, kyčelní klouby, kříž. Čím je vrstva tkání tenčí, tím vzniká vyšší riziko vzniku bolestivých ran, které mohou mokvat. Ve zkratce existují čtyři stupně rizika vzniku dekubitů.

Kategorie I
Zarudnutí, které vlivem tlaku nemizí. Neporušená kůže s jasně ohraničeným zarudnutím nemizejícím vlivem tlaku, většinou nad kosterním výběžkem.

 

Kategorie II
Částečné poškození kůže, které vypadá jako povrchový otevřený vřed s narůžovělou spodinou bez fibrinového povlaku. Může se také jednat o nepoškozený či otevřený/natržený puchýř naplněný krevním sérem či krví. Vypadá jako lesklý či suchý povrchový vřed.
 
 

 
Kategorie III
Celkové poškození kůže. Podkožní tuk je viditelný, kost, šlacha ani sval viditelné nejsou.
Může být vidět fibrinový povlak, který ovšem nezakrývá hloubku poranění


  

Kategorie IV 
Hluboké poškození tkání včetně kosti, šlachy či svalu. Může být viditelný fibrin či nekróza. Často se objevuje poddolování a tunely. Hloubka proleženiny kategorie IV se může lišit dle umístění na těle. 

  

 


Jak předcházet vzniku dekubitů?

Péče o kůži a hygienu je jedním z nejzásadnějších aspektů předcházení a léčby vzniku dekubitů. Trvale ležící osoba by měla být udržována neustále v suchu a čistotě. Proto v případě inkontinenčních osob doporučujeme využívat polohovacích a inkontinenčních podložek. A při hygieně pečovat výhradně za pomoci kvalitní neparfemované kosmetiky.

Aktivita a případné polohování pacienta je přirozenou obranou těla proti vzniku proleženin. Každá možnost pohybu se počítá! Pokud již pacient nemůže sám, je zásadní pravidelné cvičení a polohování na lůžku pomocí polohovacích pomůcek. Při pohybu pacienta na lůžku je vždy určitá část těla odlehčena. Díky odlehčení dochází k zlepšení průtoku krve a s tím také k snížení rizika vzniku.

Výživa a záruka dostatečného přísunu živin a energie, zabraňuje dehydrataci a podvyživení. Podvyživené, dehydratované, ale i obézní tělo má pak vyšší sklon k rozvoji proleženin. 


Druhy antidekubitních matrací?
Na našem e-shopu najdete základní rozdělení matrací do dvou skupin. Pasivní pěnové antidekubitní matrace dynamické vzduchové matrace s kompresorem. Matrace se od sebe liší nejen materiálem, ale i technologií kterou využívají nebo stupněm rizika vzniku pro které jsou určeny.

Jakou matraci pořídit do domácí péče?
U matrací vždy záleží na vašich finančních možnostech. Nejvyšším standardem a bezkonkurenčně nejlepší antidekubitní matrací je Dynamická antidekubitní matrace CuroCell A4. Tati matrace je vhodná pro nejvyšší stupeň rizika vzniku dekubitů, poskytne nejlepší péči, a s automatickým ovládáním ji volí do domácí péče lidé, kteří jsou ochotní více investovat.

Za cenu matrace dostanou nejlepší možnou péči v domácích podmínkách bez zvláštních nároků na obsluhu matrace. Běžně jí volí také do zařízení se sociální péčí a domovů pro seniory. V osobní domácí péči pak můžeme doporučit i kvalitní pěnovou antidekubitní matraci, které nabízejí finančně dostupnější řešení, bez potřeby speciální údržby matrace.

Všechny antidekubitní matrace na našem e-shopu jsou certifikovány jako zdravotnický prostředek, který má svou účinnost prokázanou osvědčeními. I z tohoto důvodu jsou naše matrace hojně využívány v domovech pro seniory a dalších zdravotnických zařízeních. Z řad pěnových nebo tzv. pasivních matrací nabízíme hned několik modelů od německého výrobce Funke medical.

Pro třetí a nižší stupeň nabízíme třívrstvou matraci MemoCare, nebo dvouvrstvou Hyper foam Plus Clinic.

Antidekubitní matrace Hyper Foam PLUS CLINIC
- Dvouvrstvá hyperelastická pěna Otto Bock s podélnými a příčnými prořezy
- Unikátní ventilační systém pro ideální mikroklima
- Vyztužené boky pro lepší stabilitu matrace
- Voděodolný a prodyšný hygienický potah povrch
- Potah vybavený zipy
- Ultrazvukově svařované švy
- Záruka 3 roky

 

Antidekubitní matrace MemoCare 90 x 200 cm
- Dvouvrstvá hyperelastická pěna Otto Bock a vrstva Visco (paměťová pěna)
- Unikátní ventilační systém pro ideální mikroklima
- Vyztužené boky pro lepší stabilitu matrace
- Voděodolný a prodyšný hygienický potah povrch
- Potah vybavený zipy
- Ultrazvukově svařované švy
- Záruka 3 roky

 

Pro čtvrtý stupeň a zároveň jednou z nejlepších pěnových matrací je v našem sortimentu. 

Hype Foam 2 Vlinic.
- Třívrstvá hyperelastická pěna Otto Bock s podélnými a příčnými prořezy
- Unikátní ventilační systém pro ideální mikroklima
- Vyztužené boky pro lepší stabilitu matrace
- Voděodolný a prodyšný hygienický potah povrch
- Potah vybavený zipy
- Ultrazvukově svařované švy
- Záruka 5 let


Profesionální péče s matrací CuroCell A4
Matrace rodiny Curo Cell A4 od švédského výrobce Care of Sweden nově přinášejí unikátní pulsní režim. Základním principem a klíčovou vlastností všech dynamických antidekubitních matrací je snížení tlaku na pokožku a umožnění rovnoměrného prokrvení tkání. Společnost Care of Sweden se snaží dosáhnout co nejlepších klinických výsledků vyvíjením inovativních řešení, které pomáhají při léčbě dekubitů. Pulsní režim je nejnovější výsledek intenzivního vývoje a přináší řadu zlepšení a výhod oproti konvenčním režimům běžných matrací.

Režimy matrací
V tradičním dynamickém/střídavém režimu se tlak mění mezi jednotlivými válci matrace v nastavené délce cyklu, aby se dosáhlo účinného snížení tlaku. Oproti tomu je pulzní režim kombinací této metody střídání tlaku, ale zároveň i redistribuce tlaku, čímž je dosaženo snížení špičkových tlaků ve válcích. Rozdíl tlaků mezi nafouklým a vyfouklým válcem je znatelně menší, čímž je významně zvýšen komfort ležící osoby. Pulsní režim je navržen tak, aby poskytoval nejlepší možnou kombinaci mezi účinnou léčbou a vysokou úrovní pohodlí pro uživatele.


Výhody pulzního režimu při léčbě dekubitů
Při porovnání klinických výsledků pulzního režimu s tradičním dynamickým režimem výzkum ukazuje, že pulzující/pulsní režim je nejúčinnější volbou pro rovnoměrný průtok krve v tkáni uživatele (1).
Tento výzkum také ukazuje, že pulzující/pulsní režim, ve srovnání s tradičním střídavým režimem, nabízí uživateli menší povědomí o pohybech nosné plochy a lépe se přizpůsobuje a napodobuje přirozené pohyby těla.


Automatický provoz
Oproti manuálnímu systému nastavení kompresoru antidekubitní matrace nabízí rodina matrací CuroCell A4 zcela automatické nastavení všech potřebných parametrů. Protože každý člověk je jiný, ať už tělesnými proporcemi nebo pohybem těla, není možné poskytnout optimální léčbu tak, aby parametry nastavení vyhovovaly většině uživatelů. Zároveň většina uživatelů svou polohu v průběhu dne mění a pro optimální péči je tedy nutné nastavení manuálně změnit, nebo nechat automatický sytém, aby změny provedl za vás. Software matrací CuroCell A4 využívá senzory, které detekují pohyby lůžka, uživatele, velikost a hmotnost těla. Řídící jednotka pak nepřetržitě přizpůsobuje tlak a jedinečné nastavení terapie pro každého uživatele ve všech polohách a nastavení lůžka.


Vliv hluku na průběh léčby
Všechny aktivní antidekubitní matrace jsou poháněny kompresorem, který řídí vnitřní tlak matrace. Zároveň tato řídící jednotka nepřetržitě způsobuje hluk a vibrace. Velké vibrace a hluk narušují spánek uživatelů a výrazně tím ovlivňují celkový komfort. Podle výzkumů (2), (3), (4) jsou spánek a klidné prostředí klíčovými vlastnost-mi pro řádné zotavení a pohodu uživatelů. Antidekubitní matrace CuroCell A4 jsou proto navrženy tak, aby generovaly minimální vibrace a velmi nízkou hladinu hluku. V kombinaci s automatizovaným softwarem umožňují téměř tichý provoz.
 
 
 
 
 


(1) Dr Peter Worsley, Dr Luciana Bostan and Professor Dan Bader. Investigation of the biomechanical and physiological responses to prolonged lying postures during three mattress modes. Unpublished manuscript. University of Southampton, 2018.
(2) Hagerman I et al., "Influence of intensive coronary care acoustics on the quality of care and physiological state of patients", Int J Cardiol. 2005 Feb 15;98(2):267-70
(3) Hsu et al., "Noise pollution in hospitals: Impacts on patients", J. Clin. Out. Mgmt. 2012, vol 19, no 7, p301-309
(4) Johansson et al., "The sound environment in an ICU patient room - a content analysis of sound levels and patient experiences", Intensive and Critical Care Nursing Journal, Oct 2012, 28(5), p.269-279

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.